Blackberry – symbol salonu politycznego, bywania w „tych” kręgach oraz świadomości bezpieczeństwa (ponoć Blackberry ma system, którego nie da się inwigilować). Z grubsza – telefon dla tych na topie.
Z takim nastawieniem oddałem Motorolę Moto G 2015 i w zamian zabrałem od Maćka z weznaprobe.pl do testów właśnie Blackberry – model Z10.

Pierwsze wrażenie

O matko! Jak to obsługiwać?!
Blackberry to coś zupełnie innego niż Android czy iOS. Filozofia pracy z tym urządzeniem jest inna niż wszystkie inne… Trochę masło maślane, ale mam nadzieję, że w miarę oddaje mój stan emocjonalny po odpaleniu rzeczonego Blackberry.
Blackberry trzeba się po prostu nauczyć i przyzwyczaić do niego. Zapewne można go też pokochać.

Jak wygląda Blackberry Z10?

Estetycznie nie mam tu kompletnie nic do zarzucenia. Słuchawka jest elegancka (takiej właśnie się spodziewałem), bez nadmiernego zdobnictwa i niepotrzebnych bajerów w stylu zagiętego ekranu na krawędzi. Obudowa doskonale leży w dłoni. Tylna część obudowy jest jakby gumowana. Dzięki temu nie wyślizguje się z ręki, stabilinie leży w samochodzie i nie rysuje się zbyt łatwo.

BB_wyglad

Co jest genialne w Blackberry Z10?

Na pewno jakość dźwięku połączenia. Nie mam pojęcia od czego jest to uzależnione, ale jakość rozmowy jest o niebo lepsza niż w dotychczas przeze mnie używanych telefonach. Dodam, że cały czas działam u jednego operatora, więc raczej nie jest to kwestia różnic pomiędzy nimi.

Blackberry HUB. Coś wspaniałego. Wszystkie powiadomienia ze wszystkich kanałów w jednym miejscu. Powiadomienia te można oczywiście filtrować i np. wyświetlać tylko te z wybranego kanału. Dzięki temu jeden rzut oka wystarczy, aby stwierdzić czy dzieje się coś na tyle ważnego, aby odpisać lub oddzwonić czy może nie warto przerywać spotkania i odezwać się nieco później.

BB_hub

Pisanie. Do niedawna miałem przeświadczenie, że Blackberry to telefon z fizyczną klawiaturą QWERTY i że właśnie ta jego cecha wyróżnia go spośród wszystkich innych. Model Z10 zadaje kłam mej teorii. Jest to klasyczny smartfon, którego klawiatura pojawia się jedynie wtedy, gdy potrzeba coś napisać. Na początek minus – przeszkadza brak możliwości pisania ciągiem przesuwając palcem po klawiaturze. Trzeba stukać.
Gesty. Blackberry ma zupełnie inną metodę podpowiadania słów i ich ewentualnej akceptacji. Trzeba się do niej nieco przyzwyczaić, aby faktycznie pomagała i przyspieszała pisanie. Według mnie działa.

Budzik. Wygląda świetnie i jest delikatny. Działa jak należy

budzik

 

Co w Blackberry jest mniej fajne?

Media społecznościowe

Ten dział można określić jednym słowem – porażka. Kompletna.
Zacznę od facebooka. Aplikacja regularnie się zacina, nie da się przejrzeć zbyt wiele historii – jest ona ograniczona do kilku ekranów, ciężko też dobrać się komentarzy – wyświetlają się w dziwny sposób i to nie zawsze. Aplikacja ma też spore problemy z wyświetlaniem mediów. Zdecydowanie lepiej jest korzystać z wbudowanej przeglądarki, choć i ten trik nie jest idealny

social1

Youtube. Okazuje się, że youtube nie jest oddzielną aplikacją (choć oddzielna ikona tak sugeruje) i filmy można oglądać jedynie przez przeglądarkę. Film potrafi wyłączyć się samoczynnie z niewyjaśnionych powodów.

Instagram. Na Blackberry Instagram nie istnieje. Można co prawda pobrać ze sklepu protezę w iGran’a. Rozwiązanie to niestety nie zastępuje pełnej funkcjonalności Instagrama znanego z Androida czy iOSa. Ograniczeniem jest choćby brak możliwości publikacji innego niż kwadrat formatu, brak znanych filtrów oraz powiadomienia jedynie w formie informacji, że coś dzieje się w serwisie. I tak aplikację trzeba uruchomić aby zorientować się w czym rzecz. Poza wszystkim estetyka aplikacji przeznaczonej do grafiki jest pod sporym znakiem zapytania.

insta

Twitter to najlepiej opracowana sieć społecznościowa dostępna na Blackberry. Niby sprawa oczywista. Telefon dla polityka to i społecznościówka dla polityka. Niemniej aplikacja też jest toporna.

Maile

Jak już napisałem kilka akapitów wcześniej hub zapewnia świetne powiadomienia. Również o przychodzących mailach. Niestety nieco gorzej ma się sprawa z ich czytaniem. Przyzwyczajony jestem do widoku wątkowego, z którego od wielu lat korzystam i bardzo mi pasuje. Niby Blackberry też zapewnia wątkowanie wiadomości, ale nie umożliwia prostego przechodzenia pomiędzy wiadomościami w wątku. Każdą z nich trzeba odkliknąć osobno. Szukanie wiadomości też nie jest intuicyjne.

Kontakty

Ten problem już kiedyś mnie zastanawiał. Blackberry po podłączeniu konta google nie zasysa wszystkich z google a jedynie niektóre. Gdyby nie zasysał wcale – ok, rozumiem. Nie współpracują. A tak? Nie znam klucza. Nie wiem dlaczego kontakt do Iksińskiego jest a tego do Igrekowskiego nie ma.

Bateria.

Na ten temat nie mogę się wypowiedzieć. Wierzę, że dostałem na testy dość wysłużony egzemplarz i dlatego określenie „bezprzewodowy” w odniesieniu do Blackberry było nieco na wyrost.

Zdjęcia

Nie lubię rozwodzić się nad parametrami technicznymi aparatu. Takie testy są wszędzie i nie zamierzam duplikować pracy innych. Po prostu wstawię to, co już ktoś zrobił 🙂
Dane telefonu BlackBerry Z10

W przypadku Blackbetty rzeczone parametry techniczne na papierze nie zachwycają, ale zdjęcia już tak. Są naprawdę poprawne. Zobacz sam. Poniżej wrzucam fotki ze znanej już lokalizacji z testu Motoroli na Moście Siekierkowskim.

Zapomniałbym o panoramach. Blackberry daje radę. Zobacz sam

IMG_20160322_081405_panorama

Filmy

Za filmy odpowiada ta sama kamera co i za zdjęcia. Efekt podobny. Jest w porządku 😉

Tak wygląda nagranie z głównej kamery w lokalizacji, którą już znasz

A tak wygląda nagranie z przedniej kamery. Lokalizacja i czas – poranek na Moście Siekierkowskim w zatoczce.

Podsumowanie

Blackberry Z10 to według mnie telefon dla fanów marki. Lubią ją od lat, są do niej przywiązani i tak będzie zawsze. Ja raczej nie skorzystam z oferty Blackberry. Zbyt dużo używam mediów społecznościowych 😉
Niemniej jak zawsze – weź od Maćka słuchawkę na próbę i przetestuj sam. A jeśli Ci się spodoba – daj mi znać. Ciekaw jestem plusów tego telefonu – tych plusów, których nie zauważyłem.

Prośby końcowe

Zapraszam Cię do zapisu na mój newsletter. Będzie wesoło 🙂* pola wymagane

Jeśli Ci się spodobało to i na mój fanpejcz zapraszam 😉

[efb_likebox fanpage_url=”https://www.facebook.com/TomaszCiosekPL” fb_appid=”O331669103592897″ box_width=”600″ box_height=400″” responsive=”1″ show_faces=”1″ show_stream=”0″ hide_cover=”0″ small_header=”0″ hide_cta=”1″ locale=”pl_PL”]

Pin It on Pinterest

Przekaż dalej

Udostępnij ten post znajomym (rzecz jasna jeśli uważasz, że warto)