Parafrazując znane w światku motocyklowym powiedzenie muszę przyznać, że jazda na nartach to najfajniejsze co można robić bez zdejmowania ubrania. Oczywiście zimą, bo latem mamy już motocykle 😉

Sportów do wyboru jest mnóstwo. Zarówno tych do uprawiania biernego (np. piłka nożna przed telewizorem lub na stadionie) jak i czynnego (modny ostatnio squash czy jazda na rowerze). Jak dla mnie narty są bezkonkurencyjne. Te zjazdowe oczywiście.

Ogromna część zalet pokrywa się z jazdą na motocyklu. Co ciekawe jest to dla mnie odkrycie dość niedawne. Na nartach jeżdżę już od niepamiętnych czasów, motocyklem od kilku lat a myśl ta trafiła mnie konkretnie kilka sezonów temu. Może dlatego, że zmieniłem narty na takie, które faktycznie te podobieństwa wzmacniają. Ale o tym innym razem.

Dlaczego więc warto jeździć na nartach?

Poczucie wolności

Przestrzeń, góry, bezkres, mnóstwo powietrza, jego pęd… No takie tam poetyckie odczucia. Co prawda jest ta wolność coraz bardziej regulowana: obowiązkowe kaski, policja na stoku, plecaki tylko z przodu itp. Wzrost popularności narciarstwa też nie pomaga – robi się coraz większy tłok na stoku a wśród narciarzy jest coraz więcej ludzi nie przygotowanych do jazdy. Cóż. Moda.

Warto jeździć na nartach w Folgaridzie. Jest pięknie

Tutaj warto jeździć na nartach. Piękna pogoda, mnóstwo tras i niekiedy nawet niezła przepustowość

Szybkość

Narciarstwo to już bodajże ostatni bastion wolności, gdzie nie ma ograniczeń prędkości i radarów. Są już co prawda policjanci, ale wciąż nie mierzą faktycznej prędkości a hamują wariatów. Jak na razie bez nadmiernej ingerencji w szaleństwa. Ciekawe kiedy to się skończy.

Pobyt na świeżym powietrzu

W porównaniu do zimy spędzonej w biurze i domu jest to zmiana o 180 stopni (lub nawet o 360 stopni jak kiedyś powiedziała pani w mięsnym)

Wysiłek fizyczny

Pół dnia (albo i więcej) ciągłego wysiłku. I to każdego dnia wyjazdu. Totalny odlot i maksymalne wyżycie się. Co prawda wiele osób jedzie na narty bez przygotowania kondycyjnego. To poważny błąd, który można przypłacić kontuzją lub nawet zawałem.

Wyzwanie

Zwłaszcza gdy na dworze jest zimno, mróz (dajmy na to -23 stopnie) i padający śnieg. Wtedy dzieci chowają się do knajp a Ty jeździsz, bo jest super! Stoki są puste, nie ma kolejek do wyciągu. Nie ma ograniczeń poza Twoimi możliwościami.

Pogoda nie zawsze jest piękna. Gdy dobrze zmrozi przydają się #hotties od @chlopakinieplacapl #narty

A photo posted by Tomasz Ciosek (@tomaszciosekpl) on

Integracja

Gdy przebywasz z kimś non stop przez kilka godzin dziennie i musicie o czymś rozmawiać nie da się inaczej.

Z synem na nartach

Z synem na nartach

Nauka samodzielności

Ten punkt dotyczy przede wszystkim dzieci. Narty mają to do siebie, że trzeba podejmować decyzje samemu. Od nich zależy to, czy upadniesz czy nie. Czy na hopce wysoko wyskoczysz i będziesz mieć z tego ogromną radość (ale może też sporo siniaków) czy podkulisz nogi, przejedziesz bez ryzyka ale i bez radości.

Nauka planowania

Narty w moim przypadku od pewnego czasu zwykle kojarzą się z zagranicą. Zaczynamy od podróżowania palcem po mapie przez wynajdowanie ciekawych miejsc do jeżdżenia na nartach, synchronizujemy to z porą roku (nie wszędzie śnieg jest np. w kwietniu), poszukujemy odpowiedniego noclegu (na jaką opcję mamy kasę?), planujemy trasę dojazdową (a może samolotem?), liczymy koszty sprzętu (kupujemy czy wynajmujemy?), przejazdu (waha, autostrady, winiety, mandaty, ubezpieczenie, przegląd przed wyjazdem itp.), skipassów (a może warto pojechać w okresie free ski, pytanie tylko czy będzie śnieg?), jedzenia (jeśli jedziemy do Livigno to nie bierzemy ze sobą alkoholu 😉 itp.

Na pewno znasz jeszcze setkę innych powodów, dla których warto wyjeżdżać na narty. Jeśli weźmiemy pod uwagę wyjazdy z dziećmi to tych powodów może być jeszcze więcej. Dorzuć proszę kilka w komentarzu.
Jestem ogromnie ciekawy Twoich doświadczeń 🙂

 

[FM_form id=”4″]

Pin It on Pinterest

Przekaż dalej

Udostępnij ten post znajomym (rzecz jasna jeśli uważasz, że warto)