Huawei P8 Lite to, jak już zapewne wiesz, nie pierwszy Chińczyk, którego testuję. Zaczęło się jakiś czas temu modelem Huawei Ascend P7, który już niestety dokonał swojego żywota.
P8 Lite to jego godny następca. Choć nie we wszystkich aspektach.

Dziś dla odmiany zacznę od tego co w nim nie najlepsze. A dlaczego? Z bardzo prostego powodu – nie ma tego wiele, więc liczę na to, że szybko z tą częścią się uporam i sprawnie przejdę do zachwytów

Do poprawki

Klawiatura

Nie żeby była jakaś inna, dziwna czy nie działała. Tutaj chodzi o coś zupełnie innego. Huawei daje nam opcje wyboru dwóch klawiatur – googlowskiej albo huaweiowskiej (ależ wygibas słowny). Huwaeiowa co do zasady jest lepsza. Ma nawet wbudowanego swype’a. Niemniej co jakiś czas (niestety zawsze siłą rzeczy podczas pisania) wywala ją, a telefon pokazuje komunikat „sorry, ale pamięć spadła do 5%, więc wyłączam klawiaturę”. Komunikat wpieniający na maxa. Co ciekawe, po przełączeniu na googlowską problem znika.

Powiadomienia push

Tutaj jest dokładnie ten sam problem, który występował u starszego brata (siostry?), czyli w modelu Huawei Ascend P7. Sprawa nie jest krytyczna, w końcu wszelkie powiadomienia o smsach, połączeniach czy mailach sprawiają się wzorowo. Bardziej irytuje problem z powiadomieniami push z mediów społecznościowych. Co ciekawe – Facebook działa zawsze. Gorzej jest z Twitterem, Slackiem, Instagramem a nawet facebookowym Menadżerem Stron. Powiadomienia nie pojawiają się zawsze, a gdy już się pojawiają to nie zawsze w komplecie. Zupełnie nie rozumiem tego działania.

Ikony

To już naprawdę pierdoła. Chodzi o sposób wyświetlania ikon aplikacji. Huawei inaczej niż inni producenci rozumie kwestię przeźroczystości. Po prostu jej nie stosuje a ikony mają piękne obwódki w dowolnym kolorze, który w danej chwili system sobie wybierze.

Zdjęcia

A dokładniej ich zapis, bo same zdjęcia są dobre. Robiąc zdjęcia na Huawei P8 Lite (w sumie na P7 też) trzeba pamiętać o tym, aby poczekać aż zdjęcie się zapisze. Jeśli wyłączymy aparat wcześniej, to zdjęcia w galerii później nie znajdziemy. To wyjątkowa cecha Huawei’a. W żadnym innym sprzęcie nie spotkałem się z czymś takim.

To tyle hejtu. Teraz zachwyty

Jest dobrze

Zorientowałem się w sumie dość niedawno, że większość współczesnych smartfonów, i to niezależnie od półki, ma w zasadzie ten sam zestaw funkcjonalności. Różnią się detalami takimi jak szybkość, płynność działania, częstotliwość zwiech, jakość zdjęć i filmów, wywalanie aplikacji.

W zasadzie to tyle. Więcej różnic nie widzę.

Pomijam wygląd. To już kwestia gustu użytkownika. Dla mnie jest to cecha o stosunkowo niskim priorytecie. Poza tym i tak wygląd współczesnego telefonu to cienki prostopadłościan z mniej lub bardziej wyoblonymi rogami. Całą powierzchnię zajmuje ekran, a plecki najczęściej i tak przykryje pokrowiec 🙂

Zdjęcia

Od tego zacznę, bo jest to dla mnie jeden z kluczowych wyróżników porządnego sprzętu.
Huawei P8 Lite robi dobre zdjęcia. Lepsze aparatem głównym niż przednim. A mówiąc dobre zdjęcia mam na myśli zastosowanie do wrzutek do mediów społecznościowych lub do druku do albumu rodzinnego. Pamiątki z wakacji też będą dobre. W zasadzie mógłbym w tym miejscu odesłać Cię do wpisu o zdjęciach z wakacji i chętnie to zrobię. Przeczytaj o wakacyjnym sprzęcie do focenia tutaj.

Poniżej kilka przykładów Huaweiowych fotek

Słuchawki

Ostatnio mocno doceniam to, że Huawei nie poszedł za ogólną modą wstawiania gniazda słuchawkowego na dole telefonu. Apple i Samsung już to robią i wkurza mnie to niemiłosiernie. Wolę gniazdo na górze. Wiem, że to może mało szpanerskie, gdy w knajpie czy innym tramwaju trzymasz telefon w dłoni i z góry wystaje jakiś kabel, ale cóż. Mam to gdzieś. Jest to rozwiązanie niewygodne w każdej sytuacji (przynajmniej przy moim sposobie użytkowania telefonu).

Wyświetlacz

Ładne kontrasty, kolory, ostrość, rozdzielczość. Słowem jest tak, jak być powinno.

Dobra – wystarczy tego.
Na koniec smaczek. Wiesz, że w pierwszym kwartale 2016 roku Huawei ma już w Polsce prawie 20% rynku? I zalicza rok rocznie wzrosty na poziomie 833%? Konkretnie, prawda? Po więcej szczegółów zapraszam tutaj.

Technikalia

O mały włos zapomniałbym o cyferkach. Już jakiś czas temu stwierdziłem, że nie będę przepisywał danych producenta. Jako, że inni zrobili to za mnie to wklejam ich realizację.

Dane telefonu Huawei P8 Lite

Słowo końcowe

Huawei P8 Lite to smartfon, który z czystym sercem mogę polecić w zasadzie każdemu użytkownikowi smartfonów. Wyłączyłbym tutaj fanbojów konkretnych marek i tych, dla których najważniejsza jest megamocna bateria. Tutejsza trzyma jeden dzień i nie dłużej.
Jak zawsze – najlepiej przetestować to ustrojstwo zanim podejmiesz ostateczną decyzję. W weznaprobe.pl kosztuje to niewiele a jeśli zabawka Ci nie podejdzie, to nie będziesz musiał na nią patrzeć codziennie przez najbliższe 2 lata 😉

 

Pin It on Pinterest

Przekaż dalej

Udostępnij ten post znajomym (rzecz jasna jeśli uważasz, że warto)