Zebrało mi się na analizę… mężczyzny. A dokładnie na analizę idealnego mężczyzny. A analiza ta została przeprowadzona w oparciu o nic innego jak aktualne trendy, które mnie otaczają. Zatem będzie to jak zawsze analiza mocno subiektywna. I taka ma być 🙂

A więc do rzeczy – co z tym mężczyzną, jaki powinien być dzisiejszy superman?

Zacznijmy od początku.

Idealny chłopiec

Ten osobnik musi być grzeczny. To absolutna podstawa. Ma pięknie bawić się z kolegami i koleżankami w przedszkolu i piaskownicy. Ma pięknie wyglądać na zdjęciach, które mama wrzuci na facebooka i w rodzinnych albumach. Gdy nieco podrośnie  koniecznie musi być dobrym i grzecznym (a jakże!) uczniem i zbierać same piątki (albo uśmiechy, bo oceny przecież stresują). Z zabaw – najlepiej te, które rozwijają jego umysł. Nie daj boże, żeby gdzieś pobiegał. Może się przecież spocić lub co gorsza – przewrócić. I co wtedy? Jeszcze siniaka sobie nabije albo podrze nowe spodenki z najnowszego katalogu. Bójki z kolegami – o tym temacie zapominamy. Współczesny chłopiec, już nawet czteroletni, umie wszelkie konflikty rozwiązać siłą argumentów słownych. Tak przecież jest uczony. Agresja to zło. Piąchy używają tylko doły społeczne i bandyci.

Idealny nastolatek

Kojarzycie te grupki młodych chłopców, co chwilę odgarniających grzywki wpadające do oczu? Wielki szalik na szyi (taki jak za moich czasów nosiły tylko dziewczyny i nazywany był kominem) i oczywiście spodnie rureczki na nogach. To właśnie o nich mowa. Na pewno są świetnie wykształceni, znają języki obce (chyba, że nie mieli na to czasu, bo na fejsie za dużo siedzieli), są oczytani i pięknie tańczą. Nie zrozumcie mnie źle – żadna z wymienionych poprzednio umiejętności nie jest zła. Tutaj zmierzam do zupełnie innej puenty 🙂

Czym ci chłopcy zajmują się w wolnym czasie? Grają w piłkę (zbyt męczące?), bawią się w wojnę na grudki ziemi z pobliskiej budowy (zbyt niebezpieczne?), ganiają z harcerzami po lesie (zbyt czasochłonne i ciężko się umyć?) a może pomagają rodzicom w „obejściu”?

Obserwacje pokazują jednak, że wciąż wygrywają komputer, konsola i komórka. Sukces jest już wtedy, gdy taki reprezentacyjny młodzieniec ma ochotę opuścić na chwilę wirtualny świat i spotkać się ze znajomymi w realu. Wtedy oczywiście najlepiej wybrać się do sklepu (pardon – do galerii handlowej). I przy latte z mlekiem sojowym przejrzeć nowe katalogi z ubraniami.

Idealny mężczyzna

Jaki będzie więc ten nasz współczesny superman. Heros, który od wieków był oparciem dla ukochanej kobiety (widzicie – liczba pojedyncza!) i wzorem dla synów (a tu z kolei liczba mnoga).

Logiczną konsekwencją przedstawionych ideałów dziecięcego i młodzieżowego rysuje się dość mizerny obraz mężczyzny. Jest to wychudzony singiel (przecież rodzina jest passe – niepotrzebne obowiązki i odpowiedzialność), który dba głównie o siebie (panowie – ile znacie rodzajów kosmetyków do twarzy?), modnie ubrany, modnie ostrzyżony na bieżąco z plotkami o celebrytach.

Nadal gania w tym wielkim szaliku i rurkach. Do tego nałoży jeszcze trampki, zrobi z siebie pajaca (niektórzy nawet na wizji) i wyśmieje tradycyjne wartości. Czujecie klimat?

Co z tym zrobić?

No właśnie – co? Czy chłopiec musi być cały czas grzeczny? Czy agresja jest naprawdę taka zła? Czy sprawdzanie się z innymi kolegami – nawet siłowe – jest taką tragedią?

Uczmy chłopców nie tylko angielskiego. Niech wiedzą jak być szarmanckim względem kobiet, jak wykopać rów, jak skutecznie się obronić, jak używać broni – również palnej (tak to jest ważne), jak pomalować płot, jak przewieźć taczką tonę węgla, piachu czy innego towaru. To są rzeczy ważne. A najważniejsze w tych wszystkich czynnościach jest to, aby nauczycielem w nich był tata. Niby sprawa oczywista, ale warto ją sobie uświadomić. Tata ma być wzorem dla syna. Robota trudna, ale wdzięczna.

Co Wy na to?

Foto: josie_marie / Flickr / CC

Pin It on Pinterest

Przekaż dalej

Udostępnij ten post znajomym (rzecz jasna jeśli uważasz, że warto)

Zapraszam do newslettera

Chętnie poczytam, co napiszesz

 

Zapraszam do newslettera

Chętnie poczytam, co napiszesz

 

Parę kroków wstecz - weź dobry rozbieg