Urząd Dzielnicy, Urząd Skarbowy, ZUS, księgowość, szpital, lekarz – co łączy te elementy? Każdy z nich trzeba odwiedzić lub poprosić o pomoc jeśli chcemy skompletować dokumentację niezbędną do otrzymania becikowego – pardon – teraz to się nazywa zapomoga rodzinna czy jakoś tak. Zasadniczo procedura jest taka sama jak przy każdym działaniu związanym z chęcią uzyskania jakiegokolwiek świadczenia z pomocy społecznej.

Zatem od początku

Termin

Wniosek trzeba złożyć nie później niż 12 miesięcy po urodzeniu dziecka. Jeśli masz mniej niż 2 tygodnie to jest prawie pewne, że nie wyrobisz się ze wszystkimi papierami. Warto więc złożyć wniosek w terminie a brakujące dokumenty donieść później (jednak nie później niż w terminie 7 dni od złożenia wniosku, więc za wiele tego czasu później nie zostaje).

Dokumenty

Zaczynamy litanię.
Przede wszystkim potrzeba odpowiedniego wniosku

 1. Wniosek o ustalenie prawa do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka” (pamiętaj o wpisaniu WSZYSTKICH domowników będących na utrzymaniu. Łącznie z danymi dziecka, które podałeś stronę wcześniej i Tobą. Na pytanie jaki mam wpisać stopień pokrewieństwa ze sobą samym pani w urzędzie zaproponowała dwie opcje: wnioskodawca albo mąż. Wpisałem mąż – idę z duchem czasu 😉
 2. Wniosek o doniesienie brakujących dokumentów (mi się przydał)

następnie już tylko dodatkowe dokumenty czyli:

 1. Oświadczenia o prawdomówności „Oświadczenie do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka”,
 2. Akty urodzenia (z PESELEM) WSZYSTKICH dzieci w domu a nie tylko tego, którego wniosek dotyczy – oczywiście oryginały. Panie zrobią kopię na miejscu (przynajmniej w Wawrze zrobiły),
 3. Zaświadczenie o opiece lekarskiej „Zaświadczenie lekarskie/wystawione przez położną potwierdzające pozostawanie kobiety pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu, uprawniającą do dodatku z tytułu urodzenia dziecka”,
 4. Dowody osobiste rodziców (oryginały + kopie do poświadczenia za zgodność z oryginałami),
 5. Zaświadczenia z Urzędu Skarbowego o osiągniętych dochodach, opłaconych podatkach itp za rok poprzedzający rok urodzenia dziecka (choć tego warto się dopytać bo to tez nie zawsze) „Zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o dochodzie członka rodziny podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w art. 27,30b,30c i 30e ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dz.u. z 2012r. poz. 361, z późn. zm.), osiągniętym w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy” (czas oczekiwania około 3 dni),
 6. Zaświadczenie z ZUSu o wysokościach opłaconych składek zdrowotnych (cały czas ten sam rok poprzedzający okres zasiłkowy) – oboje rodzice
 7. Zaświadczenie z ZUSu o zgłoszeniu do ubezpieczenia społecznego „Zaświadczenie o zgłoszeniu do obowiązkowych ubezpieczeń” – oboje rodzicie (czas oczekiwania około 1-2 tygodnie gdy prowadzisz działalność gospodarczą – wtedy te wnioski obsługuje inny dział ZUSu – zapewne do działań specjalnych)
 8. PITy rodziców (etat – PIT11, DG – PIT36) i ewentualnie wszelkie inne coby panie z urzędu mogły porównać dochody z tymi z zaświadczenia z pkt 5. Trzeba tu jednak oddać nieco racji paniom z urzędu. Jako, że muszą traktować teraz becikowe jak każdą inną zapomogę muszą mieć możliwość określenia czy przypadkiem nie powstał jakiś dochód utracony. Bliżej nie wyjaśnię, bo nie mam pojęcia o co w tym chodzi.
 9. Oświadczenie, że wyraża się zgodę na przelew pieniędzy za becikowe na wskazane konto bankowe – dość istotny element 😉

Na szczęście urząd jest przygotowany na taką ewentualność, że nie każdy będzie w stanie zapamiętać te elementy i daje ściągawkę. Niestety są tam chyba wszystkie możliwe kombinacje dokumentów, więc logiczny wybór tych niezbędnych jest dość ciężki. Trzeba po prostu donieść to, czego chcą albo zrezygnować z becikowego.

Wysokość świadczenia

I teraz dochodzimy do kluczowego punktu programu. Całe to zamieszanie dotyczy jednorazowej wypłaty w wysokości 1000 złotych.
A ile można zarabiać, aby dostąpić zaszczytu takiej zapomogi od państwa. Ano dochód na osobę nie może przekroczyć 1922 złotych miesięcznie. Niestety nie pomogę w kwestii obliczania takiego dochodu. Najciekawsze jest to, że mamy przecież papiery z US gdzie podany jest osiągnięty w danym roku dochód, zapłacone podatki itp. Sprawa wydaje się więc banalnie prosta. Dodajemy dochody rodziców i dzielimy przez liczbę miesięcy w roku oraz przez liczbę domowników. Voila!
Nic bardziej mylnego. Algorytm jest jakiś inny – pani w okienku nie umiała mi go przedstawić. Jeśli ktoś go zna – bardzo proszę o opisanie go w komentarzu. Niech służy potomnym.

W kwestii składania wniosków to już wszystko. Jeśli okaże się, że jednak potrzebne są w wyjątkowych okolicznościach (albo po prostu w innych dzielnicach) jeszcze jakieś dokumenty to napiszcie proszę w komentarzach jakie. Chętnie zaktualizuję wpis.

Powodzenia!

zdjęcie: Lisa Rosario Photography

Pin It on Pinterest

Przekaż dalej

Udostępnij ten post znajomym (rzecz jasna jeśli uważasz, że warto)

Zapraszam do newslettera

Chętnie poczytam, co napiszesz

 

Zapraszam do newslettera

Chętnie poczytam, co napiszesz

 

Parę kroków wstecz - weź dobry rozbieg