Od jakiegoś czasu mamy XXI wiek. Telefon stał się jednym z głównych narzędzi. Nie ruszamy się już bez niego nawet do toalety.

Przez telefon zalecamy przelewy, urządzamy wideokonferecje, nagrywany nawet seriale telewizyjne. Przed zakupem nieruchomości na drugim końcu świata oglądamy ją również przez telefon. Przez telefon coraz częściej poznajemy miłość swojego życia. Przez telefon robimy już praktycznie wszystko.
Jak jednak wiemy z telewizji, prawie robi różnicę.

Czego więc zrobić nie możemy?

Ano na przykład nie możemy dokonać tak skomplikowanych spraw jak aktualizacja KRS. Musimy wypełnić formularze, wysłać je pocztą, poczekać na zwrot (jeśli akurat są wakacje to odpowiednio dłużej) i liczyć na to, że urzędnik (pardon – sędzia) nie wypatrzy jakichś mega istotnych braków. Wtedy cała zabawa zaczyna się od początku.
Ta sama procedura obowiązuje nas podczas wyrabiania dowodu osobistego lub przepustki na parking w strefie płatnego parkowania w Warszawie. Co więcej, aby tę przepustkę wyrobić musimy najpierw zameldować się w odpowiednim miejscu (swoją drogą meldunek to idiotyzm). Tego też możemy dokonać tylko osobiście. Przerabiałem to wielokrotnie i już jakiś czas temu o całej zabawie pisałem – o tutaj.

Instytucje prywatne są bardziej elastyczne, prawda? Niestety nie do końca. W mBanku na przykład nie możemy zdalnie usunąć dostępow do konta (co ciekawe nadać możemy je online).

Dlaczego tak jest?

Jak to się dzieje, że rynek świetnie radzi sobie z wykorzystaniem nowych technologii a urzędy państwowe i instytucje już nie.
To przecież właśnie te podmioty maja środki na najlepsze wykorzystanie możliwości jakie daje nam technologia.

Dlaczego więc tego nie robią?

Nie opłaca się? A może po prostu dobrze jest co jakiś czas człowieka przeczołgać przez urzędniczą machinę, aby pamiętał gdzie jest jego miejsce w szeregu?

Pin It on Pinterest

Przekaż dalej

Udostępnij ten post znajomym (rzecz jasna jeśli uważasz, że warto)