Obejrzałem wczoraj „Układ Zamknięty”.
Muszę przyznać, że po seansie wróciłem porządnie wstrząśnięty – i to na wielu płaszczyznach.
Takiego tłumu w kinie nie widziałem już dawno – to po pierwsze.

Chyba wszystkie miejsca były zajęte.

W środku tygodnia wieczorem.

Kolejna sprawa – na sali cisza, zero głupawych uśmieszków czy komentarzy. No może jedynie w sławnej scenie, gdy Kazimierz Kaczor mówi, że „żyjemy przecież w państwie prawa” na sali dało się słyszeć lekki szum.
Przerażające jest to, co w majestacie prawa może z dobrze działającym legalnym przedsiębiorstwem zrobić państwo – a konkretnie jego przedstawiciele: urzędnicy, prokuratura, policja czy pominięci w filmie sędziowie. Sfingowane zarzuty, animozje z przeszłości, niepohamowana chciwość – wszystko to obróciło w ruinę życie filmowych bohaterów.

Film świetnie pokazuje do czego prowadziła (i wciąż prowadzi) polityka grubej kreski. Komunistyczni karierowicze wciąż piastują wysokie urzędy państwowe, awansują i przyznają sobie wzajemnie nagrody za wydumane dokonania.
Są bardziej bezwzględni od mafii. Ta ostatnia przynajmniej w zamian za rzekomą ochronę pobiera opłatę w takiej wysokości, aby firma nadal funkcjonowała i mogła przynosić dalsze zyski. Mafia goli swoje owce – nie zdziera z nich skóry.

Wiemy też na co zwracać uwagę w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce:

  • uważaj na podsłuchy,
  • trzymaj ważne dokumenty pod kluczem, najlepiej z dala od biura,
  • większość spraw omawiaj w cztery oczy a nie przez telefon czy mail,
  • zapewnij sobie środki do przetrwania trudnego okresu, zainwestuj w coś, do czego państwo nie ma dostępu (przynajmniej nie od razu).

Na szczęście wszystko to dotyczy raczej większych przedsięwzięć, na które mógłby mieć chrapkę zewnętrzny „inwestor”. Tylko na jakim etapie przedsięwzięcie zaczyna być łakomym kąskiem?
Pojawia się też jeszcze jedno pytanie. Skoro jest tak źle i mamy taką mafię rządzącą nami, to w jaki sposób taki film mógł powstać i dlaczego jest wyświetlany? Czyżby jednak tak źle nie było…

Gorąco polecam przeczytać recenzję filmu napisaną przez prof. Gwiazdowskiego na jego blogu: Recenzja Gwiazdowskiego

Zapraszam też do obejrzenia zwiastuna filmowego:

Pin It on Pinterest

Przekaż dalej

Udostępnij ten post znajomym (rzecz jasna jeśli uważasz, że warto)