Śmiech z puszki

Kojarzysz serial „Przyjaciele”?
To wciąż jeden z najbardziej popularnych seriali wszech czasów.
Lubisz może śmiech z puszki?
Nie? W takim razie należysz do znacznej większości społeczeństwa, która twierdzi dokładnie to samo.
Co ciekawe, według badań, które w książce „Wywieranie wpływu na ludzi” przywołuje Cialdini, śmiech z puszki sprawia, że ludzie określają program jako śmieszniejszy niż ten pozbawiony sztucznego śmiechu.
Dziwne, prawda?
Otóż nie – trzeba jedynie zagłębić się nieco w ludzką psychikę.

Na ratunek

Jeśli byłeś kiedykolwiek na szkoleniu z pierwszej pomocy albo na jakiejkolwiek prelekcji dotyczącej udzielania pomocy ludziom poszkodowanym w wypadkach, to zapewne dowiedziałeś się od prowadzącego, w jaki sposób należy prosić o pomoc przypadkowych ludzi.
Jedynie wskazanie konkretnej osoby w tłumie i wydanie jej konkretnego polecenia ma szansę powodzenia. W innym przypadku najprawdopodobniej samorzutnie pomocy nikt nie udzieli.
Dlaczego? Czyżby w społeczeństwie panowała jakaś wyjątkowa znieczulica? Otóż nie – tutaj znowu oddziałują mechanizmy stadne i ludzka psychika.

Na zdrowy rozum

Przez większość mojego życia byłem przekonany, że ludzie działają rozsądnie. Że racjonalnie analizują wszelkie przesłanki przed podjęciem ważnych decyzji a emocje mają na nich przemożny wpływ jedynie podczas randek lub rozgrywek sportowych.
Teraz już wiem, że byłem w błędzie.
Ludzka psychika jest niesamowicie pokręcona a psychologia to całkiem ciekawa nauka.

Wywieranie wpływu na ludzi

W rozpoznawaniu tych prawidłowości pomaga mi m.in. Robert Cialdini i jego książka „Wywieranie wpływu na ludzi”.
Niesamowite jest, jak bardzo można zminimalizować wpływ ludzkich manipulacji na nasze życie, gdy poznamy te mechanizmy i nauczymy się je rozpoznawać.
To działa też w drugą stronę. Możemy dzięki znajomości tych mechanizmów stworzyć bardziej skuteczną ofertę lub tak poprowadzić prezentację, aby jej odbiorcy zapamiętali przekaz, który nas interesuje.

Czy czytać?

Zdecydowanie tak. Lektura Cialdiniego to według mnie konieczność. I to niezależnie czy masz zamiar wykorzystać wiedzę w niej zawartą w sprzedaży, czy po prostu bardziej świadomie reagować na komunikaty, które zewsząd nas otaczają.

Gdzie kupić?

Najprościej w księgarniach z linków poniżej:

Pin It on Pinterest

Przekaż dalej

Udostępnij ten post znajomym (rzecz jasna jeśli uważasz, że warto)